ОГЛАСНА ТАБЛА
ЗАНИМЉИВОСТИ ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Удружење “Право у жицу” врло успешно на 8. фестивалу младих гуслара у Београду

У Београду се у суботу 23. септембра одржао 8. фестивал младих гуслара у Београду. Фестивал младих гуслара окупља гусларе школа гуслања, друштва из Србије који су чланови Савеза гуслара Србије, до 18 година, који се такмиче у две старосне категорије: прва до 13 година и друга од 13 до 17. Такође, постоји и екипни ранг на основу свих пријављених учесника по друштвима. Најбољи од најбољих пролазе на Савезни фестивал, где се такмиче такође у две старосне категорије, са младим гусларима из Републике Српске и Црне Горе.

Овогодишње такмичење одвијало се у Културном центру “Чукарица”, домаћин је била Школа гусала “Сандић”, а учешће је узело 15 младих гуслара. Чланови жирија су били професор др Јово Радош, проф. Славко Алексић и проф. Милорад Шаровић, контролор је био народни гуслар Славко Јекнић, док је техничка комисија био Раде Црногорац и Урош Војводић.

Удружење “Право у жицу”, иако је једно од најмлађих удружења у окриљу свих савеза Српских земаља, ове године је по други пут узело учешће. Већ је познато да Удружење “Право у жицу” има своју школу гуслања по којој је јединствено.

Ове године учешче су узела два представника Удружења “Право у жицу”: Бранимир Сретеновић, који се такмичио у категорији до 13 година и Стефан Томоњић, коме је ово друго учешће на фестивалу младих гуслара (прошле године имао је запажен успех и пласман на Савезни фестивал, који се одржавао у Београду и био међу 15 најбољих младих гуслара Српских земаља).

Бранимир Сретеновић интерпретирао је песму “Јетрвица адамско колено” и у својој категорији освојио пето место. У категорији до 13 година места су освојили: 1. Василије Голубовић ШГ “Сандић”, 2. Василије Мишовић ШГ “Сандић” и 3. Марко Ковачевић ШГ “Сандић” – они су обезбедили пласман на Савезно такмичење, док је 4. место био Горски Симанић ШГ “Сандић”, а 6. Марко Пајевић “Мокрањац” Краљево.

Стефан Томоњић такмичио се са песмом “Смрт Војвода Пријезда” и у својој категорији освојио високо треће место и самим тим себи обезбедио пролазак на Савезно такмичење, које ће се крајем године одржати у Републици Српској.

У категорији од 13. до 17. година 1. место припало је Миодрагу Спрему ШГ “Сандић, а друго гусларки Марији Петричевић из ШГ “Сандић”.

Удружење “Право у жицу” је захваљујући својим гусларима освојило друго екипно место. Када је ранг у екипама у питању, 1. место припало је Школи гуслања “Сандић”, а треће “Мокрањцу” из Краљева.

Поред свих напора са којима се Удружење “Право у жицу” сусреће и обзиром да гусле и гуслање и даље нешто ново у Ужицу и Пожеги, јер вратити гусле после 40 година није ни мало лак задатк, још једном је доказано да је Удружење доследан репресент, пре свега матичног места – града Ужица и да доследно оправдавају успешност и јединственост.

Школа гуслања ће у наредном периоду наставити са радом и потрудити се да привуче још већи број младих гуслара, који ће наставити ову традицију.

Извор/Фото: Лела Арт

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Цела Србија се смеје поруци са „пунта“ у Новом Саду: Једна реченица зауставила је и најнервозније возаче (видео)

Ana

Музика ноћи у Градском културном центру: Још једно сјајно акустично вече

Ana

Надутост, умор и тежина у стомаку: Када организму треба природан ресет

Ana

Ужичка деца и ове године бесплатно на базен на Градској плажи

Ana

Грчка и Кина победници Светског школског првенства у кошарци

Ana

МУП Упозорава на нову СМС фишинг превару: Лажне поруке у име РФЗО-а циљају крађу података

Ana

Отварање изложбе „Утопија уметничке колоније Ечка у друштву дистопије“ у Градској галерији Ужице

Ana

За пројекат КЗМ „Парламентарно“ граду Ужицу 2,3 милиона динара од Министарства туризма и омладине

Ana

Очекујемо пет еура по килограму како берба буде одмицала: Малинар Добривоје није згрожен ценом црвеног злата – ево шта поручује

Ana