Српски путници који су рано јутрос стигли на гранични прелаз Евзони доживели су неочекиван преокрет када је, због великих гужви и вишесатних колона изазваних новим ЕЕС системом ЕУ, привремено обустављена његова примена.
Срби који су аутобусом јутрос око 3 сата, пре зоре, стигли на Евзони, остали су у шоку. Испред њих је било још најмање 10 аутобуса, а биле су подуге и колоне са аутомобилима. Мислили су, то је то, чекаће најмање три сата да пређу, и били су спремни на агонију која предстоји.
Први путници који су изашли из аутобуса ушли су у ЕЕС процедуру. Пришли су за сликање и остављање отисака.
Међутим, видевши да се колонама више не види крај, дежурни полицајац једним потезом решио је све.
Вратио се у кућицу за путнике ван земаља ЕУ и показао свима да приђу са пасошима.
– Као на траци узимао је пасоше, скенирао их и показивао руком да продужимо даље. Стопирао је ЕЕС систем у секунди и прошли смо Евзони у рекордном року, брже него македонску границу – каже путница из Србије.
Подсетимо, потпуна и обавезна примена ЕЕС система (Ентрy/Еxит Сyстем) на границама Европске уније почела је 10. априла 2026. године. Нови систем на граничним прелазима и аеродромима створио је велике гужве, застоје и вишесатна чекања, па је већ пре почетка сезоне установљено да ће постојати могућност суспендовања система када су гужве на границама велике.
Директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије (YУТА), Александар Сеничић, објаснио је пред почетак сезоне да није могуће суспендовати систем за Србе, али да је постигнут договор захваљујући ком ће се систем гасити као што се то десило у случају ове путнице. Чим се створе гужве, конкретно, ако у колони има од 10 аутомобила или 5 до 7 аутобуса у периоду од краја маја до половине септембра, систем се гаси. Ово правило важиће и за друмске прелазе, али и за аеродроме.
(Вечерње новости/Телеграф)

