ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Завршен тендер за постављање електропуњача, јавиле се четири компаније

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић изјавио је данас да је завшрен тендер за постављање максимално 320 електропуњача на ауто-путевима у Србији и да су се јавиле четири компаније.

Он је казао да ће компанија која склопи уговор са Јавним предузећем (ЈП) „Путеви Србије“ моћи на 16 локација да постави најмање 80, а највише 320 пуњача, чиме ће значајно бити повећана понуда е-пуњача на српским путевима.

„Тендер је завршен јуче, јавиле су се јавиле четири компаније и надам се да ћемо, када прођу сви рокови, у наредном периоду потписати уговор са најповољнијом компанијом и почети са опремањем ауто-путева електропуњачима“, рекао је Весић за ТВ Прва.

Он је подсетио да на ауто-путевима већ ради осам пуњача наводећи да је у току процес постављања још 16 нових, а да ће у наредном периоду бити постављено још седам.

„Са ових 33, и нових 80 које ће поставити компанија изабрана на тендеру, ове године имаћемо нових 113 електропуњача. Када томе додамо да пумпе имају обавезу да на четири точилице за гориво, имају један електро-пуњач, Србија ће бити најбоље опремљена електро-пуњачима у овом делу Европе“, нагласио је Весић.

Министар је додао да је било много опструкција овог процеса, јер државна предузећа тешко прихватају новине и модернизацију, али да је био упоран да се тендер спроведе.

„Сада нас чека процес претварања скоро 1.000 километара постојећих ауто-путева у паметне путеве, а носиоци овог посла биће државне компаније Телеком Србија и Институт Михаило Пупин“, рекао је Весић.

Према његовим речима, то ће допринети да српски ауто-путеви буду конкурентни, јер је све више е-возила у Европи и они ће моћи да пролазе кроз Србију.

„Велика Британија, Немачка и Норвешка већ имају преко милион електричних возила, Француска је близу тог броја, а процена је да ће у ЕУ 2030. половина аутомобила бити на електрични погон. Без електро-пуњача наши ауто-путеви и брзе саобраајнице неће бити конкурентне“, рекао је министар.

Тиме се, како је додао ради и на заштити животне средине.

„И код нас ће почети производња електричних возила, у Крагујевцу, тако да и ми морамо да се прилагођавамо времену које долази. Електрична возила постају доступнија грађанима и ми им, градећи одговарајућу инфраструктуру, олакшавамо куповину таквих аутомобила. Србија се полако сврстава у ред земаља које улажу у ову врсту инфраструктуре“, закључио је Весић.

Извор: ГЗС / Тањуг

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Летња сезона на Торнику почиње у суботу 27. јуна

Ana

„Чигота“ има национални значај и сви заједно морамо радити на њеној будућности“, поручио премијер Ђуро Мацут

Ana

У току је реконструкција Бањичке улице: У оквиру ЛИД пројекта реконструишу се још четири улице (видео)

Ana

Покренута акција за помоћ породици Ланговић из Бабина

Ana

Величанствене слике из срца Србије: Овако изгледа модерна деоница Моравског коридора која се у петак пушта у саобраћај – пут који ће спојити преко пола милиона људи (фото)

Ana

Академија струковних студија Западна Србија-Одсек Ужице уписује 353 студента на седам студијских програма

Ana

Грчком харају лопови, Срби међу најугроженијима: Кофери нестају из аутомобила у секунди методом „тихог обијања“ (фото)

Ana

До 25. јуна пријаве за упис на Педагошки факултет у Ужицу: Места има за 200 студената

Ana

Усвојене све тачке дневног реда 18. седнице Скупштине града Ужица

Ana