
Неспорно, то је тешко занимање, али је изузетно добро плаћено и са тим занатом можете да живите добро и квалитетно, каже Милорад Антић из Форума средњих стручних школа
БЕОГРАД – Према речима Милорада Антића из Форума средњих стручних школа, резултат првог круга уписа у средње школе је очекиван и готово идентичан претходним годинама – попуњена је здравствена струка где је била највећа навала и тражио се највећи број бодова, потом стручна занимања ИТ сектора и економија, право и угоститељство на трећем месту.
– С друге стране, нисмо задовољни уписом у средње пољопривредне, школе текстила и коже, али и доста машинских смерова нам је остало празно, а потом и грађевина, нарочито трогодишња занимања.
За обућара један једини ђак
Пример за то је да су поједине школе на смер дизајнера коже или обућара уписале једног јединог ђака. Веома мало имамо уписаних и на смерове пекара и месара, уопште за мајсторска занимања на чије услуге некада чекате пар месеци – прича Антић.
А реч је о дефицитарним занимањима која уопште нису мало плаћена, а саговорник истиче да нека од њих доносе плату већу од програмерске.
– Као што је занимање заваривач који као обучен мајстор може да заради месечно 2.000 до 4.000 евра, али је за тај смер остало доста празних места у већини школа које га имају. Неспорно да је то тешко занимање, али је изузетно добро плаћено и са тим занатом можете да живите добро и квалитетно. И пекар и месар, чије су плате такође озбиљне, су занимања за која се плашим да ће остати празна и након другог уписног круга – страхује Антић.
Сума сумарум, како истиче, од свих нових средњошколаца у потпуности ћемо имати генерацију нових медицинских сестара и техничара, али не за наше тржиште.
– Нажалост, и ту генерацију ћемо ишколовати, уложити доста новца и онда из „извести“ у земље западне Европе које су задовољне тим нашим кадром, јер су наше медицинске школе, и у смислу наставе и у смислу праксе, заиста квалитетне – закључује он, додајући да за дефицитарна занатска занимања у Србији „нема спаса“ ако немају карактер дуалног образовања.
У Ваљеву места за браваре нема, дупке пуно
Да је ипак могуће да и занати буду попуњени већ у првом кругу уписа, потврђује пример Техничке школе у Ваљеву, где у одељењима за занимања бравар-заваривач, механичар моторних возила, монтер суве градње, руковалац грађевинском механизацијом, оператер машинске обраде, инсталатер водовода, грејања и клима уређаја, слободних места – нема. Разлог томе је што су сва дуална, са наставом у школи и праксом, која у завршном разреду има и новчану накнаду, у фирмама.
– Код нас је тако за упис на занимање монтер суве градње требало минимум 53 бода, колико се у неким школама тражило за четврти степен стручне спреме, код нас су се на занате уписали и ђаци са 76 бодова. У првом кругу смо, дакле, испунили и дефицитарна занимања, али је проблем, што није до нас, што је одређено да ова одељења имају до 14 ученика – каже Бранко Голоскоковић, директор ваљевске Техничке школе.
Курир.рс/Блиц


