ОГЛАСНА ТАБЛА
УЖИЧКЕ ВЕСТИ ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Ужице: Ситуација после акцидента на депонији „Дубоко“ (ВИДЕО)

На депонији „Дубоко“, код Ужица, недавно се излила нефилтрирана оцедна вода. Према званичном саопштењу Министарства за заштиту животне средине, пукао је заштитни балон у сабирном шахту лагуне и квар је саниран. Подсећамо, због пожара који је избио у мају 2024. године на Регионалном центру за управљање отпадом „Дубоко“, крајем исте године, због утврђених неправилности у раду, забрањен је пријем, складиштење, поновно искоришћавање и одлагање било које врсте отпада.

У петак, 16. јануара, дошло је до изливања загађене оцедне воде са депоније у Турски поток, а даље из њега у реку Лужницу.

Милан Ненадић, в. д. Директор ЈKП „Дубоко“, Ужице, каже: „Истекло је око 30 до 40 метара кубних воде. То смо установили по томе што смо видели колико је осегао ниво воде у базену. Што се тиче ових притисака који се тренутно износе од стране невладиних организација и узбуњивања јавности да је било 800 метара кубних, то није истина и стварно нема потребе узбуњивања јавности и вршења притисака на директора. До сада је било, пре 13 година, враћала се вода на тело депоније и добар део те воде завршавао је Турском потоку, без прераде неке посебне, имала је само прерда аерације. Сада радимо са постројењем за прераду отпадних вода и добијамо сто посто чисту воду.“

Да је река која протиче кроз село променила боју приметили су прво мештани.

Јован Топаловић, Удружење „Да (не) дишемо Дубоко“, објашњава: „Мештани, наши активисти Удружење „Да (не) дишемо Дубоко“ су овде на овом мосту приметили да је река црне боје и на њој има слој пене који плута по реци. То се и раније дешавало када су велике падавине. Kада је повећан водостај, јер лагуне на депонији не могу да приме толику количину воде и онда су они испуштали. Да проблем буде већи, у тим лагунама акумилира се сав талог и највећа прљавштина која је најконцентрованија и тада то све истекне у реку. Тада је загађење реке много веће него иначе.“

Док је поступак утврђивања акцидента и даље у току, активисти постављају питање санације и рекултивације депоније, као и одговорности надлежних. Из Јавног комуналног предузећа „Дубоко“ поручују да је почетак према пројекту Министарства за заштиту животне средине планиран у овој години и да су њихове процене да би могла трајати две до три године.

Извор: РТС: Драгана Ћосовић и Милован Обућина

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Нове цене горива у Србији: Ево колико ћемо плаћати бензин и дизел у наредних 7 дана

Ana

Важан апел МУПА-а! Кључна правила за безбедно лето, родитељи да обрате посебну пажњу (видео)

Ana

Историјски дан за Србију! Вучић на отварању деонице ауто-пута Адрани–Прељина

Ana

Почетак летње сезоне на Златибору у знаку Сајма пољопривреде и гастро туризма

Ana

Ексклузивно откривамо! Програм и сатница сутрашњег великог скупа у Београду: Богат дечији програм, роботи и наступ највећих српских звезда

Ana

Да ли се на Видовдан пости: Недоумица која мучи многе вернике – ево како да на прави начин одате почаст косовским јунацима

Ana

Златарфест открио програм, стиже Џејла Рамовић

Ana

Кружни ток у центру Чајетине – пројекат будуће реконструкције

Ana

Прва самостална изложба Драгане Караичић вечерас у Градском културном центру

Ana