ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА

Од 15. јула све иде аутоматски – машина ће да одлучи да ли вам ауто пролази регистрацију

У Србији 15. јуна почиње тестирање новог Централног информационог система техничких прегледа (ЦИСТЕП), који би требало да уведе потпуну дигитализацију процеса и смањи могућност злоупотреба.

Иако ће технички преглед за возаче остати готово исти, регистрација возила убудуће ће зависити искључиво од дигитално евидентираних података који се аутоматски очитавају из мерних уређаја, без ручних измена и договора.

Пробни период трајаће до 15. децембра, а пуна примена система планирана је за 1. јануар 2027. године, уколико се покаже успешним.

Према новом решењу, регистрација возила убудуће ће бити могућа искључиво уз валидан дигитални запис са техничког прегледа, који ће се аутоматски евидентирати у централном систему.

Андрија Вујичић из Удружења техничких прегледа Србије рекао је да сам поступак техничког прегледа за грађане неће се битно мењати, те корисници возила неће приметити значајне разлике у односу на досадашњу праксу.

Он је навео да ће током тест фазе система бити коришћен паралелно са постојећим начином рада, искључиво ради провере функционалности и отклањања евентуалних недостатака.

Кључна новина је да ће резултати техничког прегледа бити директно очитавани из мерних уређаја и аутоматски уписивани у систем, чиме се, како се наводи, елиминише могућност накнадних измена, договора и ручних корекција извештаја.

Увођењем ЦИСТЕП-а очекује се већа транспарентност и стандардизација техничких прегледа, као и смањење простора за евентуалне неправилности у процесу регистрације возила.

Нови систем, како је рекао, омогућиће да се подаци са уређаја за мерење силе кочења, издувних гасова и других параметара аутоматски шаљу у централни информациони систем, који их обрађује.

„То значи да више неће бити могуће накнадно мењати резултате или манипулисати извештајима. Резултате ће примати машина која је потпуно објективна и која ће одређивати да ли је нешто у складу са прописима“, нагласио је Вујичић.

Уколико се током прегледа утврди неисправност, возачи ће имати рок од седам дана да квар отклоне без поновног плаћања.

„Ви се после седам дана враћате на технички преглед и прегледа се само та неисправност која је први пут констатована и не плаћате поново ништа“, рекао је Вујичић, пише РТС.

Према његовим речима, систем ће бити повезан и са другим државним базама – од регистра обавезног осигурања до е-Управе, АПР-а и базе лиценци контролор.

Како је објаснио, на тај начин ће се аутоматски проверавати да ли технички преглед обавља овлашћено лице, као и да ли су испуњени сви законски услови.

Вујичић истиче да се сам поступак техничког прегледа не мења.

„Правилник о техничком прегледу апсолутно ни у чему није промењен. Све је исто као што је било до сада, само што ће постојати један дигитални запис који ће свима олакшати рад“, рекао је он.

Додаје и да се цена техничког прегледа неће мењати, јер је законом већ прописано да трошкови одржавања система улазе у постојећу цену услуге.

Извор: Биз Портал

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Чули су се само зверски крици! Трактор прешао преко бебе у Гроцкој!

Ana

Преживео отмицу и шверцере, а сада војним авионом стигао у Србију: Феникс је српски орао крсташ, а његова прича иако је птица је заиста – филмска (фото)

Ana

Аларм за српске воћаре: Тропске врућине прете да униште род, стручњаци упозоравају на велике последице

Marija

Трагичан крај потраге! После две недеље пронађено тело несталог Владимира Смиљанића

Marija

Дринска регата у Љубовији од 9. до 12. јула

Marija

У Тиршову 2 стиже 15 милијарди динара! Откривено када се отвара најмодернија дечја болница у региону

Marija

Улице и возила под водом: Јако олујно невреме погодило Краљево, потоп на више локација

Marija

Заборавите на обичне камере, стиже нешто много језивије: Нови систем вас неће пратити само преко таблица, већ и телефона, сата, чак и чипова

Marija

Ухапшен бивши заменик начелника УКП: Осумњичен да је утицао на уклањање доказа након пуцњаве у ресторану

Ana