ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА

Преживео отмицу и шверцере, а сада војним авионом стигао у Србију: Феникс је српски орао крсташ, а његова прича иако је птица је заиста – филмска (фото)

Више од пола године након што је Друштво за заштиту и проучавање птица Србије објавило да је Феликс постао жртва отмице у региону Блиског истока и након вишемесечне епопеје међународних преговора, овај младунац орла крсташа, птице са националног грба Србије, коначно се вратио кући.

Фото: Рина

У јулу прошле године, док још није полетео из гнезда својих родитеља, орнитолози ДЗППС-а су, у стандардној научној процедури, младог Феликса обележили металним и пластичним прстеновима и сателитским одашиљачем. Док су се сви радовали Феликсу као првом младунцу ове врсте који полеће са територије Бачке након 70 година, нико није ни слутио да га очекује животна прича достојна филмске екранизације.

Фото: Рина

Његов несвакидашњи пут откривен је захваљујући постављеном сателитском одашиљачу. Као и сви младунци крсташа који лутају првих пет до шест година живота док не постигну полну зрелост, Феликс се отиснуо на пут, али је кренуо на југ, преко Македоније, Грчке и Турске, све до Сирије, где је ухваћен, а телеметријски уређај са његових леђа је уништен.

„Феликс нажалост није изузетак. Убијање и криволов дивљих птица на подручју Медитерана и Блиског Истока сваке године односе десетине милиона невиних живота. Он је имао среће утолико што је обележен, што смо могли да пратимо његово кретање и уопште сазнамо шта му се десило“, поручује Милан Ружић, извршни директор ДЗППС-а.

Фото: Рина

Након што је ухваћен и продат шверцерима дивљих птица у Сирију, за Феликса је тражен откуп. У спашавање се укључује Либанско удружење за миграторне птице на челу са др Мишел Саваном, који ризикујући живот успева да преузме Феликса и да га смести у прихватилиште у околини Бејрута где се о њему старао са посебном бригом пола године. Толико су трајали и преговори и покушаји да се Феликс превезе у Србију.

Пуштање Феликса у природу на Блиском истоку, са надом да се врати у Србију, није било опција, јер би то значило препуштање на милост и немилост шверцерима и ловцима на птице грабљивице, што је тамо свакодневна пракса страховито великих размера. Зато су, на позив ДЗППС-а, грађани Србије у рекордном року сакупили новац за Феликсов повратак у Србију авионом.

Фото: Рина

За само три дана 153 особе су донирале укупно 3.390,29 €. Новац је био потребан за основне трошкове авио-превоза, куповину транспортера, лечење, смештај и храну у прихватилишту у Либану.

„Таман када је све било договорено, дан пре него што је Феликс требало да буде превезен први пут, ескалирали су сукоби у региону Блиског истока и авио-саобраћај је затворен. Тако је Феликс остао у прихватилишту све до сада, кад су се напокон стекли услови да се врати кући“, појашњава Ружић.

Од децембра 2025. ДЗППС је било у блиском контакту са господином Миланом Тројановићем, амбасадором Републике Србије у Либану који је одиграо кључну улогу у повратку Феликса. Будући да су све комерцијалне авио компаније одбиле да превезу Феликса, окренули смо се Војсци Србије која има мировну мисију у Либану. Начелник Генералштаба, генерал Милан Мојсиловић, је одмах прихватио наш апел за помоћ и омогућио да се Феликс превезе војним авионом у Србију.

У повратак птице су били укључени Министарство заштите животне средине, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, тј Управа за ветерину и Министарство одбране Републике Србије.

Феликс је у Србију успешно долетео војним авионом. На војном аеродрому у Батајници сачекали су га представници Друштва за заштиту и проучавање птица Србије и Покрајинског завода за заштиту природе који су га и превезли у Прихватилиште за строго заштићене и заштићене дивље врсте у оквиру Зоолошког врта Палић у Суботици, где ће боравити док се не стекну услови да поново буде пуштен на слободу.

Према информација које је ДЗППС добило од сарадника у Либану, Феликс је у доброј физичкој кондицији. Након почетног опоравка у прихватилишту, све време је имао одличан апетит и јасно показивао да жели да напусти кавез.

Орао крсташ, птица која краси и национални грб Србије, има статус критично угрожене врсте. Од 2017. године када је постојао само један пар на северу Баната, захваљујући бројним активним мерама заштите и пажљивом чувању, њихова популација се постепено опоравља. Ове године, орнитолози ДЗППС-а забележили су 29 гнездећих парова и 25 младунаца у гнездима. Надамо се да ће им се Феликс придружити што пре, бирајући сигурнија пространства.

24 седам

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Чули су се само зверски крици! Трактор прешао преко бебе у Гроцкој!

Ana

Аларм за српске воћаре: Тропске врућине прете да униште род, стручњаци упозоравају на велике последице

Marija

Трагичан крај потраге! После две недеље пронађено тело несталог Владимира Смиљанића

Marija

Дринска регата у Љубовији од 9. до 12. јула

Marija

У Тиршову 2 стиже 15 милијарди динара! Откривено када се отвара најмодернија дечја болница у региону

Marija

Улице и возила под водом: Јако олујно невреме погодило Краљево, потоп на више локација

Marija

Заборавите на обичне камере, стиже нешто много језивије: Нови систем вас неће пратити само преко таблица, већ и телефона, сата, чак и чипова

Marija

Ухапшен бивши заменик начелника УКП: Осумњичен да је утицао на уклањање доказа након пуцњаве у ресторану

Ana

Није више Богдан Богдановић! Србија има новог капитена!

Ana