ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Србија, Словенија и Мађарска удружиле берзе електричне енергије

Србија, Словенија и Мађарска удружиле су своје берзе електричне енергије, што ће омогућити једноставније и ефикасније трговање електричном енергијом у региону, изјавила је Министарка рударства и енергетике у Влади Републике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић.

Споразум о удруживању три берзе потписали су у Будимпешти директори преносних система Србије, Мађарске и Словеније и европске берзе ЕПЕX СПОТ, као акционара у компанији АДЕX.

Ђедовић Хандановић је тим поводом оценила да је ово од значаја за даљи развој нашег електроенергетског система и да се регионалној берзи коју су основале Србија и Словенија придружила и Мађарска, а Електромрежа Србије (ЕМС) постаје власник 25% берзе електричне енергије у Словенији и Мађарској.

Министарка је навела да ће заједничка платформа за трговање на све три берзе додатно подстаћи развој регионалног тржишта електричне енергије, обезбедити поуздано тржишно окружење неопходно за нове инвестиције и позитивно утицати на развој и интеграцију обновљивих извора енергије у региону.

Генерална директорка Електромрежа Србије (ЕМС) Јелена Матејић истакла је да се сада успоставља снажна заједничка пословна инфраструктура и остварује пуна синергија између све три берзе, на пројекту који је инициран још 2018. године.

Матејић је оценила да ово спајање доноси вишеструке користи, приближава нас јединственом европском тржишту, док за све учеснике омогућава олакшан приступ јединственој услузи за трговање.

Осим тога, реализацијом овог спајања берзи створени су услови да ЕМС надаље сарађује са мађарским оператором преносног система, МАВИР-ом, у процесу спајања дан-унапред тржишта са јединственим тржиштем Европе, што је испуњење једног од предуслова за Србију за укидање ЦБАМ таксе, поручила је Матејић.

Споразумом у вези са БлуеСкy пројектом који је данас потписан у Будимпешти, мађарска берза електричне енергије, ХУПX, придружила се првој регионалној берзи електричне енергије за Централну и Југоисточну Европу – АДЕX, коју су 2022. основали српски и словеначки оператер преносног система и европска берза електричне енергије, ЕПЕX СПОТ.

Седиште компаније АДЕX која ће управљати српском, словеначком и мађарском берзом биће у Будимпешти.

Потписивању су присуствовали државни секретар Министарства рударства и енергетике Владе Србије Вељко Ковачевић, министар спољних послова и спољне трговине Мађарске Петер Сијарто и министар заштите животне средине, климе и енергетике Словеније Бојан Кумер.

Извор: ГЗС/еКапија

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Данас славимо важан празник: Према обичајима једну ствар никако не бисте смели да радите, а ово старо правило односи се на децу

Ana

Почиње борба за индекс: Од данас се полажу пријемни испити на универзитетима у Србији – Ово је све што морате да знате

Ana

Кристина (39) нестала испред Клиничког центра у Крагујевцу: Свака информација може бити од пресудног значаја

Ana

Колапс на овом граничном прелазу! Камиони на Батровцима чекају пет сати на излазу из Србије, огромне гужве на граници

Ana

Кишобрани ће вам бити потребни и данас: Топло и нестабилно, местимично киша и локaлни пљускови

Ana

Чули су се само зверски крици! Трактор прешао преко бебе у Гроцкој!

Ana

Преживео отмицу и шверцере, а сада војним авионом стигао у Србију: Феникс је српски орао крсташ, а његова прича иако је птица је заиста – филмска (фото)

Ana

Аларм за српске воћаре: Тропске врућине прете да униште род, стручњаци упозоравају на велике последице

Marija

Трагичан крај потраге! После две недеље пронађено тело несталог Владимира Смиљанића

Marija