
За наставнике и наставно особље које није добило плате због обуставе рада у школама, Фондација Алек Кавчић и неформална група ИТ стручњака Мрежа солидарности за просвету формирали су платформе за прикупљање новца
Фондација Алек Кавчић и неформална група ИТ стручњака Мрежа солидарности за просвету формирали су платформе за прикупљање новца за наставнике и наставно особље које није добило плате услед обуставе рада у школама. До сада, према подацима ИТ заједнице, закључно са 18. мартом, преко платформе Солидарност.орг уплаћено је 33,5 милиона динара за наставнике и наставно особље, пише Катарина Пантелић за Нову економију.
Према подацима које је добила Нова економија од ИТ заједнице, прималаца ове помоћи је 892 док је у акцију укључено 75 основних, 37 средњих школа и 30 гимназија.
„Наш модел функционише тако да се пријавите као донатор, а када дођете на ред, директно вас повезујемо са просветним радником коме је потребна помоћ. Тада вам шаљемо инструкције за уплату директно на њихов рачун“, објаснили су из неформалне групе ИТ стручњака.
Како су појаснили, то значи да се новац не сакупља на један централизован рачун, већ да се трансакције одвијају пеер-то-пеер (од физичког лица до физичког лица).
„Када дође ред на донатора, повезујемо га са наставничким рачуном, а након уплате, новац одмах леже на рачун просветног радника, без посредника“, навели су.
Додатна подршка
Поред ИТ заједнице сви који желе, не само људи који раде у овом сектору, могу да помогну просветним радницима у њиховој борби.
Поред ИТ заједнице, Фондација Алек Кавчић на свом сајту отворила је почетком марта сегмент путем ког се могу послати донације наставницима и наставном особљу у школама.
Оснивач фондације Алек Кавчић објавио је на свом X налогу пресек стања у којем се наводи да је до данас донирано 41,8 милиона динара за кадрове у просвети којима је „закинута плата“.
Он је навео да је исплаћено 8,3 милиона динара просветним радницима, а да је укупан број прималаца помоћи 497.
Додао је да се убрзава верификација преко школа као и да је исплата наставницима и ваннаставним кадровима тек почела.
Без фебруарске плате
Крајем фебруара Влада и Министарство просвете саопштили су да ће сви наставници, професори и учитељи који нису држали часове у школама добити умањену плату.
Како је наведено у једном од саопштења, планирано да се број часова рада за фебруар „обрачунава према евиденцији о оствареним ефективним часовима рада за сваког запосленог у оквиру четрдесеточасовне радне недеље“.
Сада већ бивша министарка Славица Ђукић Дејановић рекла је да ће сви који раде у просвети „морати да надокнаде пропуштено“.
„Сви који раде у просвети, мораће да надокнаде пропуштено. Оног момента кад надокнаде, односно кад почну нормално да држе часове, биће им све плаћено и део који ће за фебруар бити умањен. Све ћемо им надокнадити, кад они надокнаде наставу. Плата иде на учинак, они сад иако долазе у школе, не преносе знање ученицима, а то им је посао. Никога не кажњавамо, просто је чињеница да се плата зарађује ефектом рада, који сада не постоји“, рекла је министарка.
Тако фебурарске плате, поједини учитељи, наставници и професори који учествују у обустави наставе нису добили.
Управо тим поводом Фондација Алек Кавчић и ИТ заједница одлучили су да отворе сајтове за донације.
Извор: Нова економија


