ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

(Без)готовинско плаћање у Србији – сваки други грађанин користи картицу, али већина је сигурнија са кешом

У Србији сваки други грађанин користи безготовинско плаћање, али већина каже да се сигурније осећа са кешом. Ваљда се због тога на крају 70 одсто електронских трансакција заврши плаћањем у готовини. Наручимо интернетом, платимо кешом.

Са безготовинским плаћањима од око 9,5 милијарди евра у прошлој години могли бисмо бити задовољни. Уз чињеницу да је то 25 одсто више него у 2022. или ако поредимо са 2016. када је било готово пет пута мање – још задовољнији. То је, међутим, знатно испод већине земаља Централне и Источне Европе.

 у готовини. Наручимо интернетом, платимо кешом.

Са безготовинским плаћањима од око 9,5 милијарди евра у прошлој години могли бисмо бити задовољни. Уз чињеницу да је то 25 одсто више него у 2022. или ако поредимо са 2016. када је било готово пет пута мање – још задовољнији. То је, међутим, знатно испод већине земаља Централне и Источне Европе.

„Када бисмо стигли само њих, ми бисмо значајно смањили нашу сиву економију. Неке процене су да би се она смањила за 3,4 процентна поена и процене су чак да бисмо могли да остваримо више буџетских прихода у износу од 700 милиона евра“, каже Душан Васиљевић из НАЛЕД-а.

У Фондацији за развој економске науке израчунали су да свако повећање безготовинског плаћања за само један одсто смањује сиву економију за 0,3 одсто. Али није само до грађана. Неки предузетници не примају картице по цену да изгубе муштерију.

„Готовина је најскупљи и вероватно најмање ефикасан начин плаћања. Не кажем да не треба да буде готовине, али треба размишљати о цени подизања готовине, обезбеђивању ситнине за враћање кусура, обавези депоновања новца од продаје“, каже Марк Барнет, председник „Мастеркарда“ за Европу.

Брачни пар Ракић одлучио је да кроз кампању „Бољи начин“, уз бесплатне уређаје годину дана и накнаду од мање од један одсто по трансакцији, уведе безготовинско плаћање. Весна је фризер, а Небојша прави намештај.

„Приход је повећан за сигурно 30 посто, у смислу када ми дође клијент па хоће једну услугу, толико новца има у новчанику. Сада када имамо апарат за картице, лаганије продам и препарат за кућну негу“, рекла је предузетница Весна Ракић.

„Нема чекања, нема враћања кусура, нема недоумица, новац пређе на рачун наше фирме, клијент има увид шта је платио, ми имамо увид колико смо новца добили, све се брзо и експедитивно реши“, каже Небојша Ракић, предузетник.

По истеку програма, предузетник може да се предомисли и одустане.

„Ми већ имамо оне који су већ дуже од годину дана у овом програму. Не постоји ниједан који је у програм ушао, а да није одлучио да у њему остане“, каже Душан Васиљевић.

Има мишљења да би требало појачати контролу продаваца који одбијају увођење безготовинског плаћања. Други сматрају да би ипак требало ићи са мерама подршке. Једини губитник требало би да буде сива економија.

Извор: РТС

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Летња сезона на Торнику почиње у суботу 27. јуна

Ana

„Чигота“ има национални значај и сви заједно морамо радити на њеној будућности“, поручио премијер Ђуро Мацут

Ana

У току је реконструкција Бањичке улице: У оквиру ЛИД пројекта реконструишу се још четири улице (видео)

Ana

Покренута акција за помоћ породици Ланговић из Бабина

Ana

Величанствене слике из срца Србије: Овако изгледа модерна деоница Моравског коридора која се у петак пушта у саобраћај – пут који ће спојити преко пола милиона људи (фото)

Ana

Академија струковних студија Западна Србија-Одсек Ужице уписује 353 студента на седам студијских програма

Ana

Грчком харају лопови, Срби међу најугроженијима: Кофери нестају из аутомобила у секунди методом „тихог обијања“ (фото)

Ana

До 25. јуна пријаве за упис на Педагошки факултет у Ужицу: Места има за 200 студената

Ana

Усвојене све тачке дневног реда 18. седнице Скупштине града Ужица

Ana