Ученици из Србије су на јубиларној десетој европској олимпијади из физике ЕуПхО 2026 у Гетеборгу освојили две златне, једну сребрну и две бронзане медаље. Србију је представљала петочлана екипа коју је предводио научни саветник Института за физику и професор Математичке гимназије и Рачунарске гимназије Бранислав Цветковић.
На Олимпијади одржаној од 12. до 16. јуна учествовало је 36 европских и 7 гостујућих земаља, међу којима су биле и екипе Кине и САД, објављено је на сајту математичке гимназије. Укупан број такмичара био је 199, а према броју освојених медаља, Србија је заузела друго место у Европи, одмах иза Украјине, која је освојила три златне медаље.
Посебан успех постигао је Андреј Дробњаковић, који је био други најбољи такмичар из Европе. Одлазак ученика на Европску олимпијаду из физике и подршку њиховом учешћу на овом значајном такмичењу, омогућила је компанија Телеком Србија.
Једанаест ученика из Србије учествовало је и на међународној Стемко олимпијади из математике, која је одржана од 17. до 21. јуна 2026. године у Сингапуру, учествовало је 11 ученика из Србије, а ученици Математичке гимназије остварили су запажен успех, освојивши две сребрне и једну бронзану медаљу. Сребрне медаље освојили су Димитрије Јелић и Захарије Срдић, док је бронзану медаљу освојио Александар Вукојевић.
Извор: 24седам

