ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА УЖИЧКЕ ВЕСТИ ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Гламочић: Радови на заштити обале Ђетиње у Севојну биће завршени за  месец и по дана

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде проф. др Драган Гламочић посетио је градску општину Севојно, где је обишао радове на заштити леве обале реке Ђетиње на локалитету познатом као Војно поље.

Радови су започети на захтев општине Севојно, али пре свега мештана који живе на овом подручју и обрађују пољопривредно  земљиште. Овај простор је у претходним годинама више пута био погођен поплавама, посебно након великих вода 2009. године, када је изливање реке Ђетиње изазвало штету на пољопривредним површинама и угрозило инфраструктуру.

Мештани су годинама указивали на потребу да се предузму конкретне мере како би се овај простор заштитио, а у складу са плановима и одлукама надлежних институција Републике Србије сада је започета реализација радова на уређењу овог дела речног корита.

Предвиђена је изградња заштитног насипа у дужини од око 250 метара. Циљ ових радова је заштита леве обале реке Ђетиње, јер је овај део корита један од најужих и најугроженијих, што је у прошлости доводило до плављења пољопривредног земљишта и угрожавања државног пута.

На десној обали реке Ђетиње већ је раније изграђен насип у дужини од око 650 метара, а до потпуног завршетка заштитног система преостало је још око 150 метара изградње такозваних касета.

Фото: minpolj.gov.rs

Поред изградње насипа, планирано је и чишћење корита реке, уклањање бара, наноса и других препрека које могу угрозити проток воде. Горњи део деонице биће обезбеђен нaбацајем ролованог камена у дужини од око 65 метара, док је на низводном делу планирано чишћење речних спрудова како би се повећао протицајни профил реке.

Подсећа се да је река Ђетиња на овом месту већ мењала свој ток 1965. године након великих поплава које су погодила Ужице.

Министар Гламочић је навео да радови теку планираном динамиком и да се очекује да цео посао буде завршен у наредних месец дана, чиме ће бити значајно унапређена заштита пољопривредног земљишта и имовине грађана од изливања реке. Додао је да су сви наведени радови део редовних активности водопривредног предузећа „Србијаводе“, усмерених на смањење ризика од поплава и ублажавање последица насељених и пољопривредних подручја приликом наиласка великих вода реке Ђетиње и њених притока, уз напомену да Министарство са овим предузећем има одличну сарадњу.

огласна.табла

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

МУП упозорава пред викенд: „Не будите возач ако сте пили“ – статистика је језива

Ana

Родитељи, опрез: Фотографије деце на плажи нису безазлене, једна објава може имати озбиљне последице!

Ana

Не спаљујте траву и ниско растиње на отвореном простору: Сектор за ванредне ситуације МУП-а упутио апел грађанима

Ana

Историјски дан за Србију! Отвара се деоница аутопута Адрани–Прељина!

Ana

До 1. јула затворена тунелска цев на Милошу Великом: На наплатним станицама нема задржавања

Ana

Почело асфалтирање у Бањичкој улици: Обустава саобраћаја до 12 часова

Ana

Сунчано и веома топло, максимална температура до 36 степени: На снази упозорење на веома високе температуре до 2. јула

Ana

Због асфалтирања Бањичка улица биће затворена за саобраћај у петак 26. јуна од 5 до 12 часова

Ana

Објављен распоред такмичења за 61. МОСИ у Бајиној Башти

Ana