ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА

„Имамо рафинерију у изузетно добром стању“ Ђедовић: НИС мора да остане доминантна компанија на српском тржишту

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је данас да мађарска нафтна компанија МОЛ настоји да задржи већу оперативну флексибилност унутар своје групе, али да је Србија веома јасна и искључива у ставу да НИС мора да остане доминантна компанија на српском тржишту.

Говорећи о преговорима са мађарском компанијом МОЛ о преузимању руског удела у НИС-у, министарка је навела да је током претходне недеље било више рунди разговора и размене нацрта уговора акционара.

„Приближили смо ставове у циљу проналажења компромиса и мислим да ћемо успети да дођемо до задовољавајућег исхода“, рекла је Ђедовић Хандановић за РТС.

Истакла је да Србија инсистира да рафинерија у Панчеву ради у што већем обиму и да домаће тржиште буде снабдевано пре свега из домаће прераде, а не из увоза.

„Имамо рафинерију у изузетно добром стању. Капитални ремонт урађен је 2024. године и имамо услове да будемо стабилни кроз НИС“, нагласила је Ђедовић Хандановић.
Ђедовић Хандановић је истакла да би изградња новог нафтовода ка Мађарској Србији обезбедила додатни правац снабдевања сировом нафтом.

Она је навела да је пројекат добро напредовао, да је велики број дозвола већ прибављен и да се очекује потписивање уговора са извођачем радова.

„Очекујемо да радови почну одмах после лета и да пројекат буде завршен до 2028. године“, рекла је министарка.

Према њеним речима, нови нафтовод омогућиће Србији да не зависи искључиво од ЈАНАФ-а и правца снабдевања преко Хрватске, већ да добије алтернативну везу са централном и источном Европом преко Мађарске.

Мађарска нафтна компанија МОЛ Гроуп објавила је у петак да је од Канцеларије за контролу стране имовине Министарства финансија САД (ОФАЦ) добила званичну лиценцу за наставак преговора о куповини већинског власничког удела у компанији НИС до 6. јуна и навела да одређени услови треба да буду договорени у наредним недељама.

Претходни рок за склапање купородајног уговора између МОЛ-а и Гаспромњефта био је 22. мај.

МОЛ Група је 19. јануара саопштила да је потписала главне одредбе обавезујућег оквирног споразума са компанијом Гаспромњефт о куповини удела од 56,15 одсто у српској компанији.

МОЛ Група, како је тада наведено, у преговорима је и са националном нафтном компанијом Уједињених Арапских Емирата – АДНОК о њеном уласку у власничку структуру НИС-а као мањинског акционара.

САД су увеле санкције НИС-у 9. октобра 2025. године због већинског руског власништва.

Извор: Новости

 

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Први дигитализовани 5Г ауто-пут у Србији: Познато када се отвара нова деоница Моравског коридора

Marija

Конкурс МУП-а за пријем 100 кандидата у ЈЗО траје до 27. јула

Marija

Ухапшено 25 полицајаца и цариника осумњичених за примање мита и злоупотребу положај

Marija

Од сутра поново летови из Ниша до Атине, од 17. јуна и до Тивта

Marija

РХМЗ издао упозорење на грмљавинске непогоде: У недељу олујни ветар, грмљавина а понегде и град!

Ana

Вештачко срце у грудима дечака (13) ИЗ Сарајева: Подвиг два института у Србији померио границе медицине

Ana

Ако овај викенд путујете за Грчку, спремите се за пакао: Затвара се кључна деоница и то на 48 сати

Ana

Савет безбедности УН осудио убиство српског мировњака у Либану: Траже хитну истрагу и да одговорни буду изведени пред лице правде

Ana

Ово су нове цене горива у Србији

Marija