
Двадесетшестогодишњи Жељко Јелисавчић из Ужица, да би помогао седмочланој српској породици Маринковић из околине Скопља, корача ка манастиру Острог. За Nova.rs каже да се на ходочашће одлучио због себе, али да је мотив више био да помогне породици која живи у сиромаштву у једној просторији налик шупи. Верује да ће хумани људи успети да прикупе 50 хиљада долара, колико је потребно да ова породица добије услове за живот, достојне сваког човека.

Породица Маринковић, из Горњана код Скопља, живи у условима који су за највећи број људи незамисливи. Доста је породица којима Хуманитарна организација „Срби за Србе“ помаже али прича о породици Маринковић, коју су на својој Инстаграм страници објавили пре месец дана, узнемирила је њихове пратиоце, међу њима Жељка. Ходочашће, које је већ испланирао, одлучио је да посвети њима.
До идеје да крене на ходочашће, Жељко је дошао током Васкршњег поста, а када је, на Велики петак од свог свештеника добио благослов, био је сигуран да ће то и остварити.
„О томе нисам ником желео да говорим, а онда сам одлучио да, када већ идем, уједно то ходочашће буде и хуманитарно. Ја сам у овоме за јавност небитан, то је нешто моје лично, али говорим о томе у нади да ће људи, који су у могућности, разумети циљ овог ходочашћа и да ће допринети да породица Маринковић поврати своје достојанство и да та деца одрастају у условима који припадају сваком детету. Жеља ми је да они живе своје детињство и да немају бриге које не припадају њиховим годинама“, препун наде прича Жељко.

На пут су га у недељу испред цркве Светог Ђорђа испратили његови најближи и верници. Сваки дан прелази око 40 километара, а после пет дана стигао је до Шавника. До Острога се нада да ће стићи сутра у поподневним сатима.
Велике врућине прате Жељка на његовом ходочашћу, али све то види као искушење. Све у шта се уздао јесте вера у Бога, жеља да помогне онима који за помоћи вапе и кондиција коју има захваљујући фудбалу који тренира.
Жељко је завршио Саобраћајни факултет, ради у једној београдској компанији, а да би отишао на ово ходочашће, узео је годишњи одмор. Каже да су његове колеге сазнале за његов пут током ових неколико дана, а највише га радује што ће се и они укључити и помоћи Маринковићима. Успут наилази на велику подршку људи, па су га неки наградили оброком или преноћиштем.
Они који желе да помогну породици Маринковић али и да сазнају нешто о њима могу то учинити путем линка: https://www.srbizasrbe.org/ovo-je-tamnica-siromastva-marinkovici-nemaju-hleba-i-po-2-dana-drugari-ih-izbegavaju/, а у напомени назначити – ходочашће за Маринковиће.
Извор: nova.rs


