ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Преминула легенда народне музике Халид Бешлић

Познати босанскохерцеговачки певач народне музике Халид Бешлић преминуо је у 72. години након кратке борбе с тешком болешћу. Бешлић је последњи концерт одржао у Бања Луци 15. августа, када је осетио тегобе, а потом је примљен на лечење у Клиничком центру Универзитета у Сарајеву. Остаће упамћен по бројним хитовима – „Миљацка“, „Ја без тебе не могу да живим“, „Романија“, „Хеј зоро, не свани“, „Први пољубац“, „Нећу, нећу дијаманте“, „Севдах да се догоди“, „Враћам се мајци у Босну“…

Каријера Халида Бешлића трајала је више од четири деценије, а обухватала је безброј хитова који су стекли статус евергрина и постали незаобилазни део сваког окупљања.

Рођен је 20. новембра 1953. године у селу Кнежина код Сокоца. Иако је завршио тесарски занат и вишу школу за пословођу, Халид Бешлић је од ране младости показао таленат за музику – позив који га прославио широм региона.

Испрва је наступао на школским и месним приредбама, као и у културно-уметничким друштвима, попут КУД „Зијо Диздаревић“. Након што је одслужио обавезни војни рок, певајући у војном оркестру, Бешлић се из Кнежине преселио у Сарајево и почео да наступа у локалним ресторанима.

После неколико година, његова прва музичка издања – осам синглова између 1979. и 1982. године – објавио је „Дискотон“, као и први студијски албум под називом Сиједи старац 1981. године.

На естрадној сцени је почео да се пробија 1984. године, захваљујући популарним песмама попут Нећу, нећу дијаманте и Буди увијек сретна, слушаним широм бивше Југославије.

Током 80-их Бешлић је објавио осам албума, са многим песмама које су постале изузетно популарне и временом са правом стекле статус евергрина – Враћам се мајци у Босну, Сјећам се, Хеј, зоро, не свани и Ех, кад би ти.

Са хитовима није престајао у ни у новом миленијуму. На албуму Први пољубац из 2003. године налази се истоимени хит, а можда и најпопуларније песма – Миљацка, нашла се на његовом албуму 08 из 2007.

И на наредном албуму Романија из 2013. године нашло се неколико познатих нумера – Штиклом о камен и Кад заигра срце од мерака.

Појавио се у серији Убице мог оца у једној од сцена у кафани, где је уз пратњу музичара извео песму Ја без тебе не могу да живим, која је одмах стекла огромну популарност и коју је касније објавио на албуму Требевић 2020. године.

Бешлић је снимио укупно 18 албума и преко 200 композиција и извео велики број концерата у домовини и другим земљама света.

Са супругом Сејдом био је у браку од 1977. године и са њом је имао сина Дина.

РТС

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Летња сезона на Торнику почиње у суботу 27. јуна

Ana

„Чигота“ има национални значај и сви заједно морамо радити на њеној будућности“, поручио премијер Ђуро Мацут

Ana

У току је реконструкција Бањичке улице: У оквиру ЛИД пројекта реконструишу се још четири улице (видео)

Ana

Покренута акција за помоћ породици Ланговић из Бабина

Ana

Величанствене слике из срца Србије: Овако изгледа модерна деоница Моравског коридора која се у петак пушта у саобраћај – пут који ће спојити преко пола милиона људи (фото)

Ana

Академија струковних студија Западна Србија-Одсек Ужице уписује 353 студента на седам студијских програма

Ana

Грчком харају лопови, Срби међу најугроженијима: Кофери нестају из аутомобила у секунди методом „тихог обијања“ (фото)

Ana

До 25. јуна пријаве за упис на Педагошки факултет у Ужицу: Места има за 200 студената

Ana

Усвојене све тачке дневног реда 18. седнице Скупштине града Ужица

Ana