Председник Републике Србије Александар Вучић присуствовао је приказу нових и модернизованих средстава и система Војске Србије на војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници.

Присутни су били и в.д. помоћника министра за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић, лидер СНСД Милорад Додик, председник НС Републике Српске Ненад Стевандић, начелник генералштаба Војске Србије Милан Мојсиловић, министар одбране Србије Братислав Гашић, министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић…
Обраћање медијима после приказа
Лидер СНДС Милорад Додик је рекао да је импресивно све што је урађено на јачању српске војске, и каже да је пре 15 година Војска Србије била у запуштеном стању, а данас је у питању једна од најјачих одбрамбених сила.
– Честитам председнику Вучићу, начелнику генералштаба, свим војницима и официрима, нек је срећно – казао је он.
Председник Вучић је свим грађанима честитао Видовдан, и поручио је да је наша војска све снажнија и јача.
– Данас сте видели неке системе које нисте могли да видите, видели сте и нешто што ћемо ускоро да производимо, радимо добро и вредно, и бићемо у стању да заштитимо своју земљу. Људи морају да знају, уколико би Србија била предмет агресије, губици непријатеља би били драматично велики, и мало ко би се усудио да нас нападне – рекао је он.

Истиче да радимо све оно што Андреас Шидер није успео у својој земљи и казао да је то човек који мрзи Србију и овај народ.
– Веома се радујем и срећан сам што је он задовољан, и верујем да ће бити посебно обрадован када сагледа изборне резултате. Да људи у Србији знају, није то неки мој противник, већ човек који мрзи Србију, који тражи независно Косово, говори да смо ми геноцидни – рекао је председник.
Он истиче да неће да се бави председничким изборима и да је рок од подношења оставке 90 дана, додајући да су они далеко.
– Што се тиче Хандесблата и текста Јана Ружичке, он је паметан млади момак, који добро разуме потребе Европе али и ситуацију на Балкану. Он је подржао текст који смо писали Рама и ја, мислим да је рационално и паметно изабрано – казао је председник.
Вучић је коментарисао и бес блокадера након најновијих истраживања, који њему у случају избора дају 46 одсто подршке грађана.
– Док једни блокирају путеве, други их граде. Иначе да знате са 46 одсто био бих веома, веома незадовољан – рекао је он.
Вучић на приказу наоружања
Каже да је срећан и да је молио да постоји што више налета.,
– Што више сати да будете у ваздуху, да се сродите са машином, са оружјем и оруђем – казао је он.

Председник је прво разговарао са техничарем авиона МиГ-29 и примио је извештај о наоружању које носи та летелица.
– Уствари за обичног човека, успели смо да обезбедимо да МиГ-ови обављају функције ловаца, али и бомбардера – рекао је он.
Питао је хоћемо ли имати довољно пилота и добио је одговор „трудићемо се“. Констатовао је да је на академији нешто више уписника дошло и да, по први пут, имамо довољно уписника.
– Људи су нам потребни – речено је председнику.

Подсећа да долазе Рафали, као и „још нешто о чему не може да говори“.
Председнику је приказана ракета ЦМ-400.
– То је кинеска… То је та ракета. Јесте ли задовољни? Видиш шта је осмех код доброг војника кад има добру ракету – изјавио је Вучић.
Замолио је да их сачувамо јер „нису јефтине“, али обећава да ћемо набавити још.
Приказане су и модернизоване бомбе на које су стављени системи за навођење како би им се повећала прецизност и домет.
Приказана је и кинеска бомба на руском средству.
– То имамо ми и Египћани. Тако смо направили. Спојили смо, као на „ПАСАРС“ кад смо ставили „корнет“ – казао је Вучић.

– Много сам срећан што први пут приказујемо ракете, навођење бомбе, углавном смо приказивали само летелице – рекао је он, и запитао шта пилоти мисле о ракетама ЦМ-400, на шта је добио јединствен одговор – „Најбоље!“
– Ми се не секирамо за било кога другог, ми се увек припремамо само да бранимо своју земљу. Бићемо све јачи! Да ли ће то сви да воле – неће! Буди Бог са нама, неће сви то волети, али мене интересује шта грађани Србије желе – казао је он.
Вучић је говорио и о гласању које је организовано на великом скупу у Београду и открио је колико је листића убачено.
– Убачено је 60.000 листића, прегледаћу поруке које су грађани писали јуче. Има много тога да се научи од народа – рекао је он.






