
Влада Србије усвојила је предлог измена и допуна Закона о високом образовању по ком се умањује школарина самофинансирајућих студената.
Влада Србије усвојила је на данашњој седници предлог измена и допуна Закона о високом образовању који предвиђа умањење за 50 одсто школарине самофинансирајућих студената на високошколским установама чији оснивач је Република Србије. Влада је саопштила да је изменама и допунама Закона о високом образовању буџет за високо образовање повећан за 20 одсто, што је 12 милијарди динара више, а што је у складу са четвртим захтевом студената.
Поред тога, обезбеђена су и додатна средстава у износу од 5,7 милијарди динара за повећање плата запослених у високом образовању од плате за март 2025. године. У наведеном предлогу Закона, основица за плате у високом образовању изједначује се са основицама плата запослених на осталим нивоима образовања од 1. јануара 2026. године.
Предложеним изменама самофинансирајућим студентима на државним високошколским установама трошак школарине умањује се за 50 одсто директном рефундацијом средстава студентима из буџета. Предвиђа се и издвајање средстава која ће у целости покривати сталне трошкове високошколских установа, већа издвајања за трошкове материјала за високошколске установе, као и покривање у целости трошкова за друга примања запослених у складу са Посебним колективним уговором за високо образовање. Измене и допуне Закона о високом образовању предвиђају и норме у циљу даљег унапређивања квалитета и релевантности високог образовања, аутономије универзитета и даље интернационализације високог образовања.
МОНДО


