
У Србији пензије из иностранства прима 245.000 грађана и по том основу у земљу годишње стиже готово 800 милиона евра, објавила је Радио телевизија Србије.
„Имамо са 21 земљом свеобухватне споразуме, то значи да они обухватају више области социјалног осигурања, пензијско осигурање, здравствено осигурање и осигурање за случај незапослености, повреде на раду, професионалне болести, матерински и дечји додатак“, рекао је данас директор Завода за социјално осигурање Зоран Пановић.
Већину тих споразума наслеђена је из бивше Југославије. Први је потписан споразум са Француском, средином прошлог века, а последњи са Аустралијом, пренела је агенција Бета.
Из 26 земаља стижу пензије, а у 35 се исплаћује пензије из Србије. Највише пензија долази и одлази у бивше југословенске републике, а потом су на тој скали Аустрија и Немачка.
„Највише исплаћујемо у Немачку и Аустрију, што се тиче дестинација које су најудаљеније, у Америку иде 100, у Бразил једна, у Нови Зеланд две до три пензије“, рекао је директор Сектора за остваривање права у Фонду за пензијско и инвалидско осигурање Владимир Станковић.
Из Фонда за те исплате годишње одлази 76 милиона евра, док онима који живе у Србији, а пензију су стекли у иностранству, стиже 800 милиона евра.
Тренутно се чека ратификација већ потписаних споразума са Аустралијом, Азербејџаном и Тунисом, док се са Португалијом и Албанијом још преговарара.
Бизнис


